«Сучасне заняття: формальні, змістовні та структурні ознаки»

18 лист. 2022
ШКОЛА МОЛОДОГО ВИХОВАТЕЛЯ Консультація для молодих спеціалісті.

«Сучасне заняття: формальні, змістовні та структурні ознаки»Оформлення конспектів занять є важливим чинником при визначенні професійної культури сучасного педагога, у тому числі молодого вихователя ЗДО.Кожного дня вихователі записують у робочий щоденник конспект заняття. Це – орієнтир у побудові освітнього процесу. В конспекті педагог намічає основні моменти заняття, що допомагає тримати загальну логічну лінію. Водночас вихователь, проводячи заняття, не має можливості весь час працювати з текстом конспекту — тільки може зазирнути в нього, щоб не порушити темп, ритм заняття. Отже, робочий конспект має бути коротким, чітким, без зайвої деталізації, адже це робочий документ, план. Водночас план-конспект має бути і достатньо конкретним, методично грамотним.Тож, у структурі конспекту обов’язковими є такі компоненти:– тема заняття;– його категоріальні ознаки ( комплексне, предметне, інтегроване, тематичне; за дидактичними цілями: з формування нових знань, із закріплення раніше засвоєних знань, підсумкове або контрольне та інші.);– програмовий зміст (мета) заняття;– матеріал до заняття (роздатковий, демонстраційний);– попередня підготовка вихователя та дітей до заняття;– хід заняття.Щодо запису ходу заняття, то треба зауважити, що спільною для всіх випадків є вимога єдиного стилю викладу (вихователь пропонує… діти виконують… або запропонувати дітям…. пояснити дітям…. ), а також дотримання загальноприйнятої у дошкільній дидактиці структури занять (вступна частина, основна частина, заключна частина).Деякі педагоги відчувають труднощі у написанні програмового змісту чи мети заняття. У цьому випадку можна скористатися мовними штампами, які наведені нижче.Дидактичні завдання:– навчити, дати уявлення, ознайомити;– поглибити, розширити знання;– узагальнити і систематизувати знання;– перевірити знання, вміння, навички;– закріпити знання, вміння, навички і т.д.Розвиваючі завдання:– сприяти розвитку мислення (пам’яті, уяви, творчості тощо);– вчити уважно слухати…;– активізувати…;– розвивати комунікативні здібності, логічне мислення і т.д.Виховні завдання:– виховувати… інтерес, любов, повагу;– виховувати самостійність, допитливість, доброзичливість;– привчати до організованості; і т.д. Види та типи занять:домінантні тематичні інтегровані комбіновані комплексні сюжетні сюжетно-ігрові літературні художніУпорядкування та характеристика основних видів занять з різних позиційЗ позиції спрямованості змісту:односпрямовані або предметні заняття, зміст яких лежить у площині однієї галузі знань, а хід переважно обмежується одним видом діяльності. Предметне заняття може бути тематичним, коли всі завдання, що їх педагог планує розв’язати підпорядковані розкриттю певної теми засобами конкретної діяльності.Комбіновані заняття – складається із декількох частин (як правило з двох).до кожної частини заняття ставиться мета, яка вирішується протягом всього заняття.Домінантні заняття – будуються на основі комбінованого. Коли вихователь приділяє увагу одному питанню, проблемі. Тобто робить акцент на цьому виді діяльності з дітьми.Принцип інтеграції – дає змогу забезпечити системність знань дітей. Відтак паралельно з предметними проводяться різноспрямовані або між предметні заняття, зміст яких об’єднує різні галузі знань та види діяльності. До цієї групи відносяться інтегровані та комплексні заняття.Інтегроване заняття – засноване на процесі об’єднання окремих елементів навчання та виховання в єдину цілісну систему, серія знань спрямована на формування у дитини цілісного світосприйняття.Комплексне заняття – складається з декількох взаємопов’язаних між собою частин, які підпорядковані одній меті, доповнюючи одна одну та складаючи єдине ціле.Інтегроване чи комплексне заняття обов’язково тематичне, оскільки тема в такому занятті є стрижнем, ключовою ідеєю, навколо якої об’єднуються різні види діяльності та різні галузі знань.За дидактичними цілямизаняття з формування нових знань;заняття з закріплення раніше засвоєних знань;заняття з контролю якості засвоєння знань, умінь, навичок або підсумкові (контрольно-оцінні заняття)На основі дидактичного матеріалу, на основі літературного тексту, з елементами експериментування.За способом організації розподіляються:групові (тобто з усією групою дітей, традиційно такі заняття називаються фронтальними);підгрупові (кількість дітей від 8 до 15) в сучасних умовах - половина групи;індивідуально-підгрупові (від 4 до 8 дітей);індивідуальні (від 1 до 4 дітей).